Ar esate linkę į depresiją , liūdesio, vienatvės, įtampos ir streso jausmus? Sudėtingos gyvenimo situacijos yra svarbi patirtis, kuri mus moko, kaip geriau suprasti save ir kaip į savo gyvenimą įnešti daugiau harmonijos, šviesos, atsinaujinimo, įkvėpimo, šypsenos, atsipalaidavimo ir ramybės.
Stresas yra organizmo gynybos mechanizmas gyvenimo krizės metu. Pavojaus metu jis sukelia padidėjusią hormonų gamybą, kurie padeda mums nedelsiant reaguoti į situaciją pagal šūkį "kovok arba bėk". Reakcija priklauso ir nuo mūsų konstitucijos. Jei stresą laikysime ne tik kenksmingu dalyku, bet ir veikiau naudingu įspėjamuoju signalu, nurodančiu, kad reikia keisti savo gyvenimą, galėsime išvengti neigiamų jo padarinių.
Streso veiksniai
Streso jausmą sukelia daugelis kasdienių veiksnių, pavyzdžiui: skubėjimas ryte, eismo spūstys, agresyvus vairavimas, konfliktiški santykiai, baimė, erzinantis viršininkas, susikaupusios darbo užduotys, laiko trūkumas, pervargimas ar perdegimas. Dėl jų sutrinka virškinimas ir medžiagų apykaita, krenta svoris, atsiranda nuovargis ir išsekimas, sutrinka širdies ir kraujagyslių, nervų ir reprodukcinės sistemų veikla, susilpnėja imunitetas, atsiranda raumenų spazmai ir raumenų bei kaulų sistemos sustingimas. Pernelyg didelis stresas sukelia dirglumą, apsunkintą bendravimą ir jausmą, kad mūsų niekas nesupranta.
Stresas veikia kūno organus
Pasak ajurvedos, emocijos yra tiesiogiai susijusios su kūno organais. Neigiamos emocijos, kurias užslopiname , negali išeiti į išorę, kaupiasi organuose ir gali sukelti organų stresą .
Vienas iš svarbių organų, kuriuose kaupiasi emocijos, yra mūsų kepenys. Kepenys, kaip svarbi medžiagų apykaitos dalis, virškina riebalus ir perdirba baltymus. Jose taip pat yra vadinamoji bhuta agni - ugnis, kuri rūpinasi transformacija. “Nesuvirškintų” emocijų atveju kepenys tampa pykčio, priešiškumo ir pavydo buveine. Šias emocijas reikia perdirbti – t.y. suvokti jas ir taip priimti, kad jas paleistume. Šiame procese visada naudinga sutelkti dėmesį į teigiamas mintis ir patirtis, kurios suteikia mums reikalingų jėgų, o ne į problemines emocijas. Tačiau jei tuo pat metu slopiname šias emocijas ir nenorime jų pripažinti, jos kaupiasi audiniuose ir sukelia ligas.
Oda taip pat susijusi su kepenimis ir kitais organais. Po jos paviršiumi yra jungiamasis audinys, kuriame kaupiasi neišspręstas pyktis, baimė ir stresas. Kai patiriame pyktį, oda paraudonuoja, kai patiriame stresą ar nerimą, kvėpavimas būna paviršutiniškas ir nereguliarus, o oda išblykšta.
Stresas ir senėjimas
Neigiamos emocijos, tokios kaip nerimas, rūpesčiai, nervingumas ir nesaugumas, teka plazminiu audiniu ir sukelia biocheminius organizmo pokyčius, kurie cirkuliuoja organizme, veikia kaip stresoriai ir dalyvauja senėjimo procese. Geriausias vaistas nuo neigiamų emocijų - puoselėti tikėjimą aukštesniu principu, kuris aprūpina organizmą teigiamomis emocijomis meilės ir pasitikėjimo pavidalu. Pavyzdžiui, patiriant stresą susitraukia kraujagyslės, žmogus atsitraukia ir būna sustingęs. Stresinių būsenų prevencijai ir geresniam stresinių situacijų valdymui rekomenduojama reguliari meditacija, kurią naudojant išsi plečia kraujagyslės, atsipalaiduojama ir patenkama į ramybės būseną. Medituojant plazminis audinys teka ritmingai ir ramiai, lėtai ir giliai kvėpuojant ląstelės geriau aprūpinamos deguonimi, jaučiame natūralią ramybę.
Stresas ir įtampa sukelia raumenų sustingimą. Taip įtempti raumenys taip pat yra viena iš senėjimo priežasčių. Kai raumenys yra įtempti, susidaro raukšlės, nes odos atsinaujinimas susijęs su raumenų atsinaujinimu ir mityba. Ajurvedoje valant odą naudojamas aliejus, kuris įtrinamas į odą ir prasiskverbia iki pat raumenų, padėdamas išlaisvinti užgniaužtas emocijas. Taip veikia sezamų aliejus, kuris stimuliuoja centrinę nervų sistemą. Aliejaus masažas gali padėti ištirpdyti neišspręstas emocijas.
Streso metu mūsų liežuvis taip pat išsausėja, nepakankamai gaminasi seilių, kurios naikina burnoje esančias bakterijas, o tai lemia, pavyzdžiui, nesugebėjimą teisingai suvokti skonių. Vienas iš gerai žinomų ajurvedos patarimų - ryte valantis, dantis nuvalyti liežuvio dangą, kad pašalintumėte negyvas bakterijas.
Septyni paprasti patarimai, kaip geriau valdyti stresą ir sveikai atsipalaiduoti:
1. Sulėtinkite savo nuolat įtemptą gyvenimo ritmą.
2. Skirkite daugiau dėmesio poilsiui, išmokite atsipalaiduoti ir pasimėgaukite atgaivinančiu miegu.
3. Išsimaudykite karštoje vonioje.
4. Rūpinkitės savo oda ir patepkite ją sezamų aliejumi.
5. Atgaivinkite kūną medituodami, mankštindamiesi, sportuodami arba būdami gamtoje.
6. Skaitykite įkvepiančias knygas.
7. Pasidalykite ramiomis akimirkomis su jus suprantančiais žmonėmis.
Jei žmogus sugebės prisiimti nešališko stebėtojo vaidmenį, jis geriau supras savo silpnybes ir polinkius. Tada jis galės veiksmingai keisti mitybą ir gyvenimo būdą, kad išlaikytų gerą sveikatą. Sveikata pasireiškia saikingu apetitu, geru virškinimu, reguliariom išskyrom, skaidriu balsu, skausmo nebuvimu, gaiviu miegu, gera išvaizda, psichiniu stabilumu, energija, atkaklumu, entuziazmu, santūrumu, ramybe ir užuojauta.
Žmogus, kuris visada valgo visavertį maistą, gyvena įprastą gyvenimą, atsiriboja nuo juslinių objektų, duoda ir atleidžia, myli tiesą ir tarnauja kitiems- neserga jokiomis ligomis. - Ajurvedos išmintis