Himalajai – ne tik sniego namai
Himalajų flora skiriasi priklausomai nuo klimato, kritulių, aukščio virš jūros lygio ir dirvožemio kokybės. Klimatas varijuoja nuo atogrąžų kalnų papėdėje iki amžinojo sniego ir ledo aukštyje virš 6000 m virš jūros lygio Nepalo pietuose esančios atogrąžų džiunglės ir derlingos žemumos pamažu pereina į Himalajų priekalnes, subtropines priekalnes su vešlia miško augmenija, kuris Himalajų papėdėje kaitaliojasi su lapuočių ir mišriais vidutinio klimato miškais, kurie didesniuose aukščiuose virsta spygliuočių miško, rododendrų, ganyklų ir kalnų pievų kalnų zona. Aukščiau jau yra tundra, kuri ilgainiui pereina į amžinojo sniego zoną. Himalajų šlaituose ir slėniuose auga daugiau nei 3500 augalų rūšių. Keli šimtai jų jau tūkstančius metų buvo naudojami Ajurvedos medicinos sistemoje medicininiais, aromatiniais, kosmetiniais ir kulinariniais tikslais.
Žolelių surinkimas ir rankinis apdorojimas
Puikus žolelių ir prieskonių išmanymas bei jų surinkimo žinios yra daugelio kalnuotųjų Himalajų papėdžių gyventojų kasdienio gyvenimo dalis. Dėka to ajurvedinių žolelių arbatų paruošimas išlaikė savo tradicinį pobūdį, susiformavusį tais senais laikais, kai žmonės kilo į kalnus rinkti retas žoleles, augančias aukštai Himalajuose. Tai leisdavo jiems ruošti regeneruojančius ir gaivinančius gėrimus, stiprinančius imuninę sistemą ir sveikatą. Skaitykite daugiau apie mūsų gaminių ženklinimą, kad garantuotumėte ajurvedinę kokybę.
Net ir šiandien nemažai žmonių keliauja į atokias kalnų vietoves, dažnai tik savo jakų ir kalnų ožkų padedami, rinkdami laukines žoleles ir atgabendami jas žemyn į slėnį. Himalajų arbatų gamybai naudojama daugiau nei 60 ajurvedos žolelių rūšių, surenkamų įvairiose Himalajų vietose. Pirmiausia surinkti augalai valomi rankomis, o tada apdorojamos atskiros žolelių dalys, pvz. šaknys, stiebai, žievė, lapai, žiedai, sėklos ir vaisiai. Toliau jie yra susmulkinami ir sutrinami, kad žolelių mišiniai gerai ir efektyviai pritrauktų. Šiame etape žolelės sveriamos ir sumaišomos pagal autentiškus ajurvedos receptus.
Ajurvedinių žolelių nauda sveikatai
Himalajų žolelės jau daug šimtmečių naudojamos psichinių ir fizinių kūno funkcijų optimizavimui. Jas galima laikyti tradicinės ajurvedos medicinos pagrindu. Ajurvedoje žolelės naudojamos įvairiausiais deriniais. Kiekviena žolelė pasižymi įvairiais poveikiais, todėl tikslios maišymo proporcijos yra labai svarbios, norint padidinti arba sumažinti tam tikrus jų efektus. Himalajų ajurvedos arbatos yra unikalūs šimtmečių patikrintų žolelių ir jų naudingų nuovirų deriniai. Šios arbatos optimizuoja psichines ir fizines jėgas, jaunina kūno audinius, harmonizuoja širdies ir kraujagyslių bei limfinę sistemas, ramina nervus ir kvėpavimo takus. Jos taip pat skatina gerą virškinimą ir medžiagų apykaitą, padeda organizmui šalinti toksinus bei stimuliuoja smegenų veiklą ir stiprina imuninę sistemą. Reguliariai vartojant, jų specifinis poveikis teigiamai veikia mūsų kūno ir psichikos būklę. Arbatų aprašymuose yra pateikiamas poveikis, sudedamųjų dalių sąrašas, o taip pat kiekvienos jų kategorija ir veikimo būdas.
Tas pats pasakytina apie ajurvedinius vaistažolių eliksyrus arba avalehas, kurių paruošimas vyksta tiksliai taip, kaip aprašyta klasikiniuose Ajurvedos tekstuose. Jų pagrindas – itin vertinamas ajurvedinis vaisius Amalaki, kuris regeneruoja kūno audinius ir stiprina organizmo imuninę sistemą dideliu kiekiu antioksidantų ir vitamino C. Šviežiai nuskintas amalakis naudojamas ir smulkiai sumaltų miltelių pavidalu, kuris sumaišomas su vienuolika. Šviežiai nuskintas amalakis taip pat naudojamas smulkiai sumaltų miltelių pavidalu, kurie sumaišomi su vienuolika kitų ingredientų, tokių kaip ashwagandha, shatavari, ciberžolė, imbieras, moringa, jauni miežiai, spirulina, rožė ir lotosas į ajurvedos karštuose gėrimuose. Kituose ajurvedos vaisiuose, tokiuose kaip karališkasis mangas, jackfruitas ir papajos, yra daug vitaminų, mineralų ir maistinių medžiagų, kurios išlaiko savo galiojimo laiką ir sultingą skonį be jokių papildomų konservantų dėl natūralaus blanširavimo proceso šviežiai spaustose cukranendrių sultyse.
Ajurvedos gydytojas
Vaistažolių mišinių gamybą griežtai kontroliuoja Nepalo ajurvedos gydytojas dr. Ka Dev Jha, studijavęs Valstybiniame ajurvedos medicinos universitete Patnoje ir Benaraso universiteto Medicinos fakultete. Septintajame dešimtmetyje jis tarnavo Nepalo sveikatos apsaugos ministerijoje, o 1971–1997 m. dirbo seniausio Ajurvedos universiteto Nara Devi fakulteto ligoninėje Nepale. Šiuo metu jis bendradarbiauja su daugeliu Ajurvedos medicinos kompanijų ir konsultuoja jas.
Tradicinė ajurvedos išmintis ir gyvenimo paslapčių žinojimas buvo perduodamos iš kartos į kartą inicijuotų mokytojų. Tai buvo daroma kaip savotiška tarnystė visiems tiems, kurie ieško vidinio nedalomo vientisumo tarp žmogaus fizinės ir dvasinės egzistencijos suvokimo. Remiantis tokiu supratimu, žmogaus gyvenimas tampa turtingesnis ir prasmingesnis. Geriau suprasdami save, geriau suprasime ir kitus žmones ir mus supantį pasaulį. Taip atrandame paprastumą, grožį ir vidinį pasaulį, kuris į mūsų kasdieninę veiklą įneša daugiau džiaugsmo, harmonijos ir saugumo jausmo.
„Tas, kuris tinkamai maitinasi, gyvena disciplinuotai, atsiriboja nuo jutimo objektų, duoda ir atleidžia, myli tiesą ir tarnauja kitiems, yra laisvas nuo ligų.“
- Ashtanga Hridayam
Įmonė Everest Ayurveda s.r.o.
Everest Ayurveda s.r.o. yra Čekijos, Slovakijos ir Nepalo įmonė, kuri skleidžia ajurvedos medicinos, sveikos gyvensenos, Himalajų žolelių naudojimo ir žmonių vidinio pasaulio pajautimą, pagal Indijos tradiciją. Įmonė buvo įkurta 2004 m. Čekijoje ir Slovakijoje, bendradarbiaujant su Nepalo ajurvedos gydytoju dr. Ka Dev Jha.
Tradiciniai ajurvedos gaminiai iš Nepalo ir Indijos yra pagrindiniai importo, eksporto ir didmeninės prekybos objektai. Everest Ayurveda bazuojasi Čekijoje, pagrindinė buveinė Prahoje, filialai Slovakijoje, Bratislavoje ir vaistažolių papildų gamyba Nepale, registruota Katmandu.