Ajurveda, seniausia natūraliosios medicinos sistema, užsiima ne tik sveikatos problemų gydymu, bet, kaip rodo jos pavadinimo reikšmė - ajur (gyvenimas) ir veda (mokslas), tai yra holistinis požiūris į gyvenimą.
Be sudėtingos diagnostikos, pagrįstos individualios prakrti (pirminio trijų došų: vata, pitta ir kapha santykio, lemiančio mūsų psichosomatinę prigimtį) nustatymo ir atinkamo ajurvedinio gydymo, kitas ir ne mažiau svarbus ajurvedinės medicinos siekis - palaikyti individualią pusiausvyrą (t. y. ligų prevencija) ir sustiprinti organizmo atjaunėjimą bei sustiprėjimą, kad jis galėtų pasiekti ilgaamžiškumą ir laimingą bei visavertį sveiką gyvenimą.
Rasajana - ajurvedinė atjauninimo terapija, užtikrinanti ilgaamžiškumą
Vienas pirmųjų šio metodo įrašų yra iš XI a. Persų mokslininko ir gydytojo Al Biruni raštų. Šis mokslininkas keliavo į Indiją ir kadaise buvo laikomas „indologijos įkūrėju“. Savo raštuose jis mini: ... jie vadina jį rasajana, o tai reiškia meną, pagrįstą tam tikrais veiksmais, vaistais ir medikamentais, kurių dauguma gaunami iš augalų. Rasajanos principai grąžina sveikatą tiems, kurie susirgo ir prarado viltį, ir sugrąžina jaunystę silpstančiai senatvei... „
Rasa - gyvenimo esmė
Žodis rasa ajurvedoje turi daug reikšmių, viena iš jų - gyvybės eliksyras arba esmė, kuri teka mūsų kūne kaip plazma arba plazminis audinys (rasa dhata).Tai yra pirmasis mūsų virškinimo produktas (virsmas iš maisto į plazmą trunka penkias dienas), todėl jis perneša maistą visam kūnui. Plazmoje yra baltųjų ir raudonųjų kraujo kūnelių, kraujo serumo ir limfos, kuri sudaro organizmo atsparumą palaikančią limfinę sistemą. Remiantis senovės žiniomis, rasa organizme yra devyni anjali (kiekis, kuris telpa į sujungtus delnus) ir atitinka maždaug 6,5 litro. Rasos kokybė svarbi visų kitų kūno audinių (kraujo, raumenų, riebalų, kaulų ir sąnarių, nervinio audinio ir lytinių organų) mitybai. Sveika ir stipri rasa suteikia aštrų suvokimą, aiškų mąstymą, stiprina meilę, tikėjimą ir pasitikėjimą.
Patarimas: Ajurvedos mitybos eliksyras „Rasaprash“ vartojamas plazminiam audiniui stiprinti ir valyti.
Kita žodžio rasa reikšmė - gyvsidabris. Vakarų pasaulyje gyvsidabris laikomas žmogui toksišku ir mirtį galinčiu sukelti elementu. Tačiau senovės Indijoje šį sunkųjį metalą sugebėjo išgryninti ir gauti smulkaus gyvsidabrio, kuris nustoja būti nuodais ir tampa viena veiksmingiausių priemonių ilgaamžiškumui pasiekti. Tačiau šis gryninimas yra labai sudėtingas procesas.
Natūralios atjauninančios priemonės
Geriausios rasos regeneracijos ir tinkamos mitybos priemonės yra: pienas (rekomenduojame tik ekologiškos kokybės), natūralus cukranendrių sirupas, medus, lydytas sviestas (ghi), sveiki aliejai, masažai, vonios, poilsis ir miegas.
Rasajanos terapija praturtina rasą maistinėmis medžiagomis, kurios stiprina bendrą fizinę ir psichinę sveikatą, lėtina senėjimo procesus, skatina gerą odos ir veido išvaizdą, stimuliuoja atmintį, koncentraciją ir pažintines funkcijas, atpalaiduoja kūną nuo įtampos ir streso.
Geriausiu ir prieinamiausiu rasajanos eliksyru laikomas Chyawanprash - ajurvedinis žolelių džemas, kurį pirmą kartą paruošė išminčius Chyawan, kai atstatė savo jaunystę ir sveikatą, naudodamas ajurvedines žoleles, konservuotas lydytame svieste arba ghi ir medų. Pagal originalų receptą Chyawanprash sudėtyje yra iki 50 rūšių vaistažolių, iš kurių daugelis, kaip nustatyta šiuolaikiniais tyrimais, yra adaptogeninės. Tai daugiausia amla arba amalaki (emblica officinalis), guduchi (tinospora cordifiolia), haritaki (terminalia chebula), bhibitaki (terminalia bellirica), ashwagandha (withania somnifera), brahmi (centella asiatica), tulsi (ocimum sanctum), shatawari (asparagus racemosus) ir kt.
Psichologinė gerovė jaunina kūną
Gera psichinė būsena ir psichinė pusiausvyra, pasireiškianti sąmoningu elgesiu, pozityviu mąstymu, švelniomis emocijomis ir išgyvenimais, dalijimusi įkvėpimu, geranoriškumu, dosnumu, pagarba kitiems, pagarba sau,sąmoningu įvertinimu to, kuo džiaugiamės, gebėjimu gyventi tyloje, taip pat labai prisideda prie bendro kūno atjaunėjimo.
„Gera, linksma nuotaika visada buvo puikus sveiko kūno vedlys“. - Sri Chinmoy
Rasajanos metu būtina riboti pernelyg didelį fizinį ir protinį aktyvumą, vengti stimuliatorių, protinio susijaudinimo, intensyvaus bendravimo ir televizijos žiūrėjimo. Priešingai, naudinga ieškoti ramios ir tylios aplinkos, būti gamtoje, užsiimti lengvu sportu, mankštintis arba praktikuoti jogą ir meditaciją. Rasajana ypač tinka konstituciniams vatos tipams, kad stimuliuotų virškinimo ugnies stiprumą ir medžiagų apykaitą, suteiktų sveiką kūno svorį ir padidintų psichinį atsparumą.