Imuniteto esmė
Žemą imunitetą lemia per didelis stresas, psichologinis disbalansas, neigiamos emocijos, kūno užterštumas, medžiagų apykaitos sutrikimai, netinkama mityba ir nesveikas gyvenimo būdas. Visa tai iš esmės forsuoja gyvybės jėgos, vadinamos Ojas formavimąsi, o tai yra grynoji Kapha dosha esmė ir yra giliausias imuninės sistemos principas, psichinės ir fizinės sveikatos forma. Ji susidaro tinkamo virškinimo ir maistinių medžiagų įsisavinimo metu. Kai stiprybė, virškinimo ugnis (agni), yra nepakankama, per didelis toksinų kaupimasis silpnina šios energijos susidarymą ir taip sumažina imuninės sistemos atsparumą.
Ojas
Ojas yra biologinė medžiaga, kuri susidaro biosintezės metu kiekviename iš septynių kūno audinių. Ji sudaro pagrindinį viso kūno energijos rezervą ir yra atsakinga už jo bendrą gyvybingumą, jėgą, atsparumą ir imunitetą. Suteikia aktyvią apsaugą nuo virusų, bakterijų ir infekcijos. Sumažėjęs Ojas kiekis gali sukelti krūtinės skausmą, stiprų širdies plakimą, dusulį, dehidrataciją, raumenų atrofiją, osteoporozę ir onkologines ligas. Vienas iš veiksnių, lemiančių bendrą išsekimą, yra per didelis intymaus gyvenimo aktyvumas, protinis išsekimas ar stiprus nusivylimas. Natūralų Ojas vystymąsi sustiprina meditacija, kuri vyksta kartu su sąmoningu kvėpavimu ir susitelkimu į gyvybės energijos veikimą širdies čakroje. Tokia ramybė be vertinimų, norų ir streso, suteikia psichikos stabilumo, suteikia energijos kūnui ir pažadina sielos jėgą.
Tejas
Tejas yra gryna Pitta dosha esmė ir reprezentuoja vidinį spindesį, asmenybės ir kiekvienos kūno ląstelės biologinio intelekto spinduliavimą į išorę. Išoriniame lygmenyje tai reiškia saulės šilumą ir švytėjimą, o vidiniame-tolygiai degančią vidinės šviesos liepsną, šilumą, virškinimą, medžiagų apykaitą, ląstelių intelektą,judėjimą ir dinamišką gyvenimo energiją. Taigi kūnas turi savo intelektą ir gydomoją galią. Jis žino, kaip atsigauti ligos atveju ir kokie gynybos mechanizmai veikia kritinėje situacijoje. Todėl būtina išmokti tinkamai klausytis savo kūno. Tejas yra energija, kuria virto maisto medžiaga, kuri yra minkšta, lengva ir lengvai apdorojama virškinimo ugnies. Karštas vanduo valo ir detoksikuoja virškinimo sistemą. Šaltas vanduo gamina toksinus ir silpnina virškinimą. Dėl šios priežasties daug sunkiau gauti tris esmines gyvybės energijos formas (ojas, tejas ir prana) vien iš žalio maisto.
Prana
Prana yra gryna Vata došos esmė ir atstovauja pagrindinei atsakingąjai gyvybės jėgai, kvėpavimo ir kraujotakos sistemos veiklai kartu su motorine ir sensorine organizmo funkcijomis. Tai yra geresnės smegenų veiklos, širdies ir kraujagyslių sistemos varomoji jėga, kūno audinius ir atskiras ląsteles aprūpinant deguonimi. Kvėpavimas veikia harmoningą sąskambį tarp racionalaus vyro ir intuityvios moters energijos, įkvėpimo ir iškvėpimo per dešinę (vyro) ir kairiąją (moterišką) šnervę. Todėl reguliarus ir ramus kvėpavimo ritmas yra svarbi sąmoningos kontrolės priemonė, suderinanti mūsų emocijas ir mintis bei gilindama mūsų dvasinį sąmoningumą.
Došos ir trys gyvybinės energijos
Visos trys substancijos (prana, tejas, ojas) yra širdies čakroje, bet tuo pačiu prasiskverbia į visą kūną ir protą. Jei Vata doša pradeda per daug sumažinti Ojas, tai galima numesti svorio ir gali išsivystyti lėtinio nuovargio sindromas. Labai pablogėjusi Pitta dosha gali sukelti rimtą Tejos padidėjimą, o tai tiesiogine prasme sudegina imuniteto sistemą ir gali sukelti autoimuninių ligų vystymąsi, kai kūno ląstelės pradeda gaminti antikūnus, naikinančius sveikas ląsteles. Tada atsiranda Bechterevo arba Krono ligos, podagra, reumatinė karštinė, išsėtinė sklerozė, psoriazė, dermatitas arba Reynaud sindromas. Labai sukaupta Kapha doša veda prie Ojas energijos sumažėjimo, dėl to atsiranda dusulys, sunkios galūnės, sąnarių edema ar lipoma,diabeto vystymasis, nutukimas, padidėjęs cholesterolio kiekis ir aukštas kraujospūdis. Taip pat tai gali sukelti glaukomos atsiradimą. Geriausias būdas papildyti tris gyvybines energijas (ojas, tejas, prana) yra reguliariai vartojant Chyawanprash, pieną, ghi, medų, šafraną, ryžius, migdolus, razinų arba šparagų.