Kapha yra vandens ir žemės principas. Jis pasireiškia kaip fizinio kūno materialusis ir statybinis elementas. Kapha yra ląstelių ir kūno struktūros augimo ir vystymosi esmė. Šios došos funkcija susijusi su imunine sistema ir bendru organizmo atsparumu.
Kapha atstovauja kūno struktūrai kaulų, sąnarių, raumenų ir kūno skysčių pavidalu. Vanduo yra pagrindinis gyvybės principas, sudarantis beveik septyniasdešimt procentų žmogaus kūno. Pagrindinės šios došos sritys yra: krūtinė, plaučiai, skrandis, kasa, limfmazgiai, sąnariai, plazma, riebalinis audinys, oda, burna, gerklė, nosies ir priekinė ertmės kartu su uosle ir skoniu. Kapha principas atsakingas už ląstelių ir audinių regeneraciją, žaizdų gijimo procesą, sąnarių tepalo susidarymą ir gerą fizinę būklę. Sukaupta Kapha doša sukelia komforto jausmą, tingumą, mieguistumą, pasyvumą, abejingumą ir prisirišimą.
Psichosomatiniai KAPHA tipo bruožai
Žmonės, kuriuose vyrauja Kapha principas, paprastai yra stiprios figūros, išvystytos kūno struktūros, su plačiais krūtinės raumenimis. Jie lengvai priauga svorio, nemėgsta drėgno ir lietingo oro, linkę turėti lygią, storą odą, riebius plaukus ir pernelyg prakaituoti. Jiems būdingos didelės ir aiškios akys. Tai draugiški širdingi tipai, švelnaus ir ramaus charakterio, turi gerą atmintį, linkę būti užsispyrę. Kita vertus, jie patikimi, kantrūs, atkaklūs ir tolerantiški. Jie nemėgsta keisti savo įpročių ir priimti naujų paskatų. Jiems patinka būti toje pačioje vietoje, mėgautis saugumu ir jie renkasi sėslų gyvenimo būdą. Mėgaujasi maistu, patinka sėdėti ir nieko neveikti. Jų veikla lėtesnė, jie gana pasyvūs ir jiems trūksta motyvacijos. Jiems reikia labai stipraus ir pasikartojančio impulso arba tiesioginės konfrontacijos, kad pakeistų savo susiformavusius įpročius. Pasižymi geru bendradarbiavimo jausmu ir mėgsta dirbti grupėje.Sveikata paprastai būna gera, turi polinkį į depresiją, yra linkę į mieguistumą, tingumą ir neveiklumą. Tipiški simptomai: peršalimas, kosulys ir sloga, plaučių, bronchų ir nosies ertmių ligos, pykinimas, diabetas, padidėjęs cholesterolio kiekis ir nutukimas.
Tipologinės KAPHA apraiškos
Kapha žmonės dažniausiai yra pareigingi ir kuklūs, mėgstantys savo ramybę. Jie dažniausiai dirba įstaigose ir institucijose bankininkais, nekilnojamojo turto agentais, valdininkais, virėjais ar socialiniais darbuotojais. Tai yra geri ir patikimi darbuotojai, pasižymintys komandinio darbo pojūčiu. Jie sukuria stabilų ir tvirtą foną bet kokioje darbo aplinkoje, linkę būti pasyvūs ir be didelės iniciatyvos. Pagal Ajurvedą tai labiausiai patenkintas ir mažiausiai konfliktiškas tipas. Su tokiais žmonėmis geriausia elgtis kaip su vaiku.
KAPHA došos pusiausvyros atkūrimas
Kapha tipai turėtų vengti sunkaus, riebaus, troškinto ir riebaus maisto. Jie turėtų pirmenybę teikti aštriems ir karštiems patiekalams, trumpinti miego laiką, mažinti pieno produktų vartojimą, nepersivalgyti. Tinkamos sporto šakos yra ilgų nuotolių bėgimas, irklavimas, kultūrizmas ir sunkioji atletika. Kad atstatytų savo pusiausvyrą, Kapha tipo žmonėms reikėtų valgyti pakankamai lengvą, aštrų ir šiltą maistą, reguliariai mankštintis, dažnai keisti ir paįvairinti kasdienę veiklą.
Tinkama mityba KAPHA
Tinkamiausias skonis Kaphai yra karštas ir kartus. Ypač nerekomenduojami saldūs, taip pat sūrūs ir rūgštūs skoniai. Šio tipo žmonės paprastai turi gerą apetitą ir lengvai priauga svorio. Todėl jiems reikia sąmoningai mažinti apetitą ir didinti fizinį aktyvumą. Jie neturėtų valgyti po saulėlydžio ir neiti miegoti tik pavalgę. Dauguma grūdinių kultūrų yra sunkios ir žemiškos, todėl jos nėra labai ideali mityba, išskyrus: miežius, grikius, kukurūzus, kuskusą ar polentą. Tinka dauguma daržovių: brokoliai, žiediniai kopūstai, kopūstai, morkos, žirniai, kukurūzai, šparagai, salotos, žaliosios ankštys, bulvės, špinatai, paprikos. Vaisiuose yra daug skysčių, todėl tinka vartoti tik sezoniškai ir mažesniais kiekiais: obuoliai, abrikosai, vyšnios, uogos, persikai, kriaušės, razinos ir džiovinti vaisiai. Ankštinės daržovės labai tinka, nes jos linkusios sausinti organizmą: tofu, pupelės, žirniai, lęšiai. Reikėtų riboti visų rūšių pieno produktų, ypač karvės pieno, vartojimą. Kartais galima vartoti tik sojų arba ožkų pieną. Tinkamas papildas gali būti saulėgrąžų ir moliūgų sėklos. Vienintelis rekomenduojamas saldiklis yra medus. Visų rūšių aliejai yra sunkūs ir didina kūno riebalų kiekį. Nedideliais kiekiais galima naudoti tik migdolų arba saulėgrąžų aliejų. Medžiagų apykaitą pagreitinti padeda aštrūs prieskoniai: pipirai, česnakai, krienai, garstyčios, cinamonas, aštrieji pipirai, imbieras, ciberžolė, gvazdikėliai, kardamonas, kalendra, mėta, bazilikas ir kmynai. Geriausi gėrimai yra grynas vanduo, žolelių arbatos, juodoji arbata ir retkarčiais kava.