Jūs esate čia

Ajurvedinė masažo terapija (abhyanga)

Ajurvedos medicina siūlo holistinį požiūrį į žmogaus sveikatą. Jos procedūros apima aliejų terapijas arba snehana, kurios regeneruoja ir atjaunina odą, mažina įtampą ir stresą, padeda fiziškai atsipalaiduoti ir pagerinti visų trijų došų psichinę sveikatą.

Žinomiausios aliejaus terapijos (snehana):

Abhyanga - tradicinis viso kūno masažas aliejumi naudojant šiltus ajurvedinius aliejus su vaistažolių ekstraktais

Shirodhara terapija, kurios metu šilto aliejaus srovė nenutrūkstama srove tepama ant kaktos esančios trečiosios akies (džnanos čakros);  

Shirobasti terapija arba galvos odos aliejaus vonia.

Abhyanga viso kūno aliejinis masažas

Reguliari kūno priežiūra - savimasažas šiltu aliejumi namuose (abhyanga) - ramina došas, šalina po oda susikaupusius toksinus ir prisideda prie visų septynių kūno audinių (dhatus) maitinimo ir atsinaujinimo. Tai neatsiejama mūsų individualios došų konstitucijos pusiausvyros palaikymo dalis, kuriai palaikyti rekomenduojama naudoti ajurvedinius kūno aliejus, skirtus atskiroms došoms (VATA kūno aliejus, PITTA kūno aliejus, KAPHA kūno aliejus). Reguliarus jų naudojimas regeneruoja ir jaunina odą, mažina įtampos ir streso jausmą, prisideda prie fizinės ir psichinės gerovės, padeda pagerinti miego kokybę, skatina kraujo apytaką, limfos sistemą ir sąnarių veiklą, stimuliuoja gyvybingumą.

Kokie aliejai tinka savimasažui namuose?

Ajurvedinė masažo terapija (abhyanga) - tai šilto aliejaus tepimas ant viso kūno nuo pėdų iki galvos. Tradiciškai dažniausiai naudojamas sezamų aliejus, tačiau tinka ir linų sėmenų, kokosų, neemų, saulėgrąžų, ricinos, garstyčių ar rapsų aliejus, pridedant ajurvedinių augalų ekstraktų ir eterinių aliejų, priklausomai nuo individualios došos (vata, pitta, kapha) konstitucijos.

Sezamų aliejus yra viena svarbiausių ajurvedos medicinos priemonių dėl savo harmonizuojančio poveikio sudirgusiai Vata došai, kuri sukelia kitų dviejų došų - pitta ir kapha - sutrikimus. Jame gausu B grupės vitaminų ir mineralų, tokių kaip geležis, kalcis, magnis, varis, fosforas, kalis, cinkas ir selenas. Jame yra daug antioksidantų, linolo ir alfa-linoleno rūgšties bei lecitino. Dėl antiseptinio ir detoksikuojančio poveikio jis naudingas ne tik gerai odos audinių būklei, bet ir nervų sistemai, raumenų veiklai, sąnariams ir bendram imuniteto stiprinimui.

Norint atkurti bendrą organizmo pusiausvyrą, rekomenduojame naudoti vieną iš trijų ajurvedinių kūno aliejų rūšių VATA, PITTA arba KAPHA, atsižvelgiant į individualią konstituciją. Aliejai, kuriuose gausu ajurvedinių žolelių mišinių, skirtų došoms, lengvai prasiskverbia per viršutinį odos sluoksnį iki poodinio audinio ir giliau iki nervų galūnėlių, jungiamojo audinio fascijų ir gali harmonizuoti došų disbalansą. Išbandykite jas kaip došų terapijos dalį kartu su ajurvedine došų arbata, žolelių eliksyru Chyawanprash ir maistiniu batonėliu Amalaki, skirtu konkrečioms došoms.

VATA tělový olej

PITTA tělový olejKAPHA tělový olejAr nežinote savo individualios došos konstitucijos?

Užpildykite Ajurvedos došų testą!

 

Kaip ir kada atlikti ajurvedinio aliejaus savimasažą?

Geriausias laikas masažui - kasdien ryte. Įdėkite buteliuką į šiltą vandenį, leiskite aliejui sušilti iki patogios kūno temperatūros ir tada tepkite jį ant odos. Sukamaisiais judesiais jautriai ir atidžiai įtrinkite aliejų į viso kūno odą. Pirmiausia masažuokite rankas ir pėdas, tada galūnes ir sąnarius, po to pilvą ir krūtinę, galiausiai pečius, kaklą, veidą, galvą ir juosmeninę stuburo dalį. Palikite aliejų 15 minučių ir nusiprauskite po šiltu vandeniu. Šilta vonia padeda atverti odos paviršiaus poras ir leidžia aliejui prasiskverbti dar giliau po odos paviršiumi į kūno audinius. Jei reikia sumažinti įtampą ir stresą arba deginimo pojūtį akyse, kad išvengtumėte nemigos ar sunkumų užmigti, prieš eidami miegoti masažuokite kūną, ypatingą dėmesį skirdami pėdoms.            

Jeigu išgyvenate sunkesnį gyvenimo laikotarpį arba sergate šiomis ligomis: sutrikęs virškinimas, vidurių užkietėjimas, peršalimas, gripas, karščiavimas, limfos infekcija, itin aukšta Kapha doša, menstruacijos ir nėštumas, įprastinį savimasažą praleiskite.

„Reguliariai aliejinį masažą atliekančio žmogaus kūnas nelabai nukenčia, net jei jis patiria atsitiktines traumas ar dirba įtemptą darbą. Jei žmogus kasdien atlieka aliejinį masažą, jis yra apdovanotas maloniu lytėjimu, gera išvaizda, stiprybe, žavesiu ir jo neveikia senatvė.“
- Charaka Samhita, t. 1, V: 88-89

Kitos namų automatinio masažo rūšys

Senuosiuose ajurvedos tekstuose aprašomi viso kūno aliejinio masažo (abhyanga) privalumai, pabrėžiant galvos odos, ausų ir pėdų masažo naudą sveikatai. Šioms sritims reikia ypatingos priežiūros ir dėmesio, nes per jas eina daug svarbių subtilių sąmonės kanalų (nadis), jungiančių gyvybinės energijos (pranos) srautą su gyvybinės energijos taškų (marma) tinklu, darančiu įtaką mūsų kūno organų ir sistemų veiklai.

Ajurvedos chirurgijos šventraštyje (Sušruta-samhita) teigiama, kad kūne yra 107 marma taškai, kuriuose yra trijų gyvybinių jėgų (prana, tadžas, ojas) buveinės ir kuriuose yra informacija apie mūsų individualią sąmonę, proporcingai vaizduojanti tris gunas (sattva, radžas, tamas). Todėl šių taškų stimuliavimas turi įtakos trijų došų (vata, pitta, kapha) pusiausvyrai, septynių kūno audinių (dhatus) funkcijai ir šešiolikos kanalų (srotamsi) veikimui.

Galvos odos aliejinis masažas

Galvoje yra smegenys, nervų centras ir jutimo organai. Todėl galvos odos masažas (murdha taila) padeda atsikratyti psichinės įtampos, susijaudinimo ir streso. Jis naudojamas nuo migrenos, galvos skausmo, nemigos, spengimo ausyse, galvos svaigimo ir vertigo. Esant ūmiai įtampai galvos ar akių srityje, mažyčiu pirštu, pamirkytu aliejuje, švelniai masažuokite šnerves (návana-nasya).

Reguliarus galvos odos tepimas aliejumi gerina kraujo apytaką prie plaukų šaknų. Tai skatina plaukų sveikatą, blizgesį ir grožį, mažina žilimą ir slinkimą. Tradiciškai šiam tikslui naudojamas ajurvedinis aliejus BHRINGARAJ, kuris veikia kaip tonikas (rasayana), natūraliai maitinantis, regeneruojantis ir auginantis plaukus.

Ausų masažas aliejumi

Ausys yra išoriškai prieinamas organas, į jas nuolat skverbiasi garsas, vėjas, dulkės ir nešvarumai. Ausis aliejumi (karna-pratisaranam) reikėtų valyti kartą per mėnesį arba dažniau, jei per daug gaminasi ausų sieros, sutrinka klausa, spengia ausyse arba sustingsta kaklo ir žandikaulio raumenys, o tai yra Vata ir Kapha došų sutrikimų apraiškos, arba ausies kanalo uždegimas, jei padidėjusi Pitta doša.   

Keletą lašų šilto Vata aliejaus arba gryno sezamų aliejaus mažyliu pirštu arba medvilniniu tamponu užlašinkite ant ausų ir švelniai pamasažuokite vidinę ausies angą, o paskui visą išorinę ausį. Masažuokite ausies landą rodomuoju pirštu priekyje, o nykščiu - ausies gale. Visą ausies kraštą suminkštinkite tarp pirštų ir patraukite ausies landą. Ausies kaušelio masažavimas ryte arba dienos metu suteikia budrumo ir žvalumo pojūtį, o vakare prieš miegą sukelia atsipalaidavimo ir gilaus poilsio jausmą.

Lėtinės padidėjusios Vata došos, ausų skausmo, dažnų uždegimų, nuolatinio spengimo ausyse ar sukietėjusios ausų vatos atveju visą ausį užpilkite šiltu Vata aliejumi arba sezamų aliejumi (karna-purana) ir 15 minučių pagulėkite ant dešiniojo šono, tada išpilkite aliejų iš ausies. Tą patį padarykite ant kairiojo šono. Taikykite šį metodą dienos metu prieš valgį. Nenaudokite ausų aliejaus, jei sergate ūmia arba pasikartojančia bakterine infekcija. 

Aliejaus pėdų masažas

Pėdoms taikoma abhyanga (padabhyanga) yra paprastas ir malonus masažas, naudingas sveikatai. Tai labai veiksminga sausos, suragėjusios, sutrūkinėjusios ir nutirpusios pėdų odos terapija. Ajurvedos praktikoje jis tradiciškai naudojamas nuo nuovargio, raumenų spazmų, sustingimo, išialgijos ir apatinių galūnių kraujagyslių ar raiščių susitraukimo. Esant sėdimojo nervo dirginimui, sumaniai stimuliuojant pėdos kulno refleksinę sritį, skausmas labai palengvėja.

Pėdų masažas ramina aštuoniasdešimties tipų Vata došos sutrikimus, mažina įtampą ir stresą, skatina psichinę pusiausvyrą ir sveiką miegą. Jis teigiamai veikia atpalaiduodamas nervų sistemą, jungiančią galvos sritį su pėdomis, kur yra penki svarbūs energetiniai, arba marmos, taškai (talahridaya, kshipra, kurcha, kurchashira ir gulpha), per kuriuos teka mūsų gyvybinė energija (prana). Taip trinant pėdas atgaivinamas visas kūnas, pagerėja kraujo ir limfos apytaka.

Tarp pėdų, akių ir ausų yra labai glaudus ryšys. Todėl reguliarus pėdų masažas gali veiksmingai užkirsti kelią regos ir klausos sutrikimams. Pėdas ir kulkšnis trinti šiltu sezamų aliejumi arba VATA, PITTA, KAPHA ar BHRINGARAJ aliejumi idealiai tinka vakare prieš miegą, nes tai skatina sveiką miegą. Remiantis Sushruta Samhita tekstu, norint pasiekti norimą poveikį, pakanka reguliariai kasdien 5 minutes atlikti pėdų masažą.

Pėdų masažo technika

Aliejumi patepkite visą pėdą. Sukamaisiais judesiais masažuokite abiejų kulkšnių kauliukus aukštyn ir žemyn Achilo srityje. Abiem rankomis masažuokite priekinę pėdos dalį, tada abu skliautus. Švelniai traukite ir masažuokite visus kojų pirštus, tada švelniai patraukite kiekvieną pirštą. Uždaru kumščiu minkykite pėdą aukštyn ir žemyn. Abiem rankomis masažuokite pėdos padą. Masažuokite kulną. Švelniai sukite aplink penkis marmos taškus pagal laikrodžio rodyklę. Galiausiai pamasažuokite visą pėdą.

Nugaros masažas aliejumi

Vaistinio aliejaus tepimas ant bambos (nabhi-prakshepa) taip pat yra holistinio ajurvedinio masažo dalis, nes ši centrinė žmogaus kūno sritis yra vienas iš trijų svarbiausių gyvybinės energijos (pranos) centrų, kartu su širdimi ir smegenimis, kurie tarpusavyje sujungti septyniasdešimt dviejų tūkstančių subtilių sąmonės kanalų (nadis) tinklu. Bamba taip pat funkciškai susijusi su skrandžio ir žarnyno veikla. Todėl švelnus aliejinis masažas pačiame pilvo centre keturiais pirštais padeda stimuliuoti virškinimo ugnies (agni) galią ir gyvybinės energijos (pranos) srautą. Ši technika naudojama kaip sveikatinimo terapijos dalis sergant celiakija ir Krono liga, taip pat smarkiai nukritus kraujospūdžiui ar staiga praradus sąmonę.   

Bambos masažui vėlgi galite naudoti VATA, PITTA arba KAPHA aliejų pagal vyraujančią došos konstituciją.

 

Rekomenduojami produktai

VATA ajurvedinis kūno aliejus

Atsipalaidavimas & poilsis

10,98 €
-+

PITTA ajurvedinis kūno aliejus

Ramybė & pusiausvyra

10,98 €
-+

KAPHA ajurvedinis kūno aliejus

Stimuliacija & gyvybingumas

10,98 €
-+

KHADIRA ajurvedinis odos aliejus

Sveika & lygi oda

11,98 €
-+

BHRINGARAJ ajurvediniame plaukų aliejuje

Gražūs & sveiki plaukai

11,98 €
-+

MAHANARAYAN ajurvedinis masažo aliejus

Fitnesas & regeneracija

11,98 €
-+