Praktiškai Ajurvedos medicina apima dvi skirtingas sveikatos priežiūros sąvokas. Pirmoji atstovauja aktyviajai namų sveikatos priežiūros sričiai, kuri orientuota į psichosomatinių funkcijų harmonizavimą, organizmo valymą ir imuninės sistemos stiprinimą. Tai tam tikra terapijos fazė, kuri palengvina simptomus ir pašalina ligų priežastis. Nustatoma trijų biologinės gyvybės jėgų (došų) pusiausvyra, sveikas septynių kūno dalių (dhatus )funkcionavimas, reguliarus toksinių atliekų pašalinimas (ama) ir harmoninga medžiagų apykaita arba virškinimo ugnis (agni).
Ajurvedos namų terapija
Ajurvedos namų terapija yra ideali daugumai nuolat dirbančių ir žmonių, kurie kasdien patiria įtampą ir stresą. Šią terapiją sudaro septyni valomieji metodai, kurie taikomi pagal individualius poreikius, pasitelkiant vaistažolių nuovirus (kvatha), eliksyrus (avaleha), maltas žoleles (churna), tinktūras ir sirupus (asava ir aristha), tabletes (guti-vati), aliejus (taila), balzamus (guggul) ir tepalus (lepa). Septyni organizmo stiprinimo būdai:
- Virškinimo ugnies stimuliavimas (deepana)
- Valymas ir detoksikacija (pachana)
- Pasninkas (kshuda)
- Skysčių reguliavimas (trisha)
- Fizinis aktyvumas, mankšta ir joga (vyayama)
- Šilumos ir saulės vonių terapija (atapa)
- Gryno oro terapija ir kvėpavimo pratimai (marut)
Ajurvedinė Pančakarma
Antroji Ajurvedos sveikatos priežiūros koncepcija vadinama sodhana. Tai reiškia griežtesnį valymo ir detoksikacijos procesą, žinomą kaip Panchakarma, kuris organizuojamas apmokyto Ajurvedos gydytojo klinikinėje priežiūroje. Pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų sąvokų slypi došų disbalanso gydymo metoduose.
Namų terapijos nuramina, išsiderinusios došos grįžta į natūralią pusiausvyros būseną, o sodhana pašalina perteklines došas iš organizmo. Valymas, sodhana, t.y. speciali terapija, skirta pašalinti ligas sukeliančias došas, kai yra pažengusios, ilgalaikės ir lėtinės ligos. Ši terapija daugiausia susijusi su kūno kruopščiu valymu ir bendra detoksikacija. Tokia gilesnio valymo terapija pašalina pasunkėjusias došas ir susikaupusius toksinus iš kūno audinių (dhatus) ir kraujotakos kanalų (srotamsi). Vadinasi, pašalinami mikrobai, sukeliantys tolesnį įvairių rūšių ligų vystymąsi.
Šis valymo metodas susideda iš penkių dalių ir vadinamas Panchakarma, jis susideda iš penkių valymo žingsnių, gerinančių fizinę ir psichinę sveikatą.
5 Pančakarmos žingsniai
- Vėmimas (vamana) sumažina kapha dosha, sergant lėtinėmis viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų ligomis. Tai apima šias ligas: kosulį ir peršalimą, astmą, rinitą, gripą, bronchitą ir skrandžio gleives.
- Valančių vaistų (virechana) naudojimas pašalina susikaupusią pita došą esant padidintam skrandžio rūgštingumui,pradinėms skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos fazėms, virškinimo trakto alergijoms, geltai, odos bėrimams.
- Žarnų skalavimas (vasthi), kuris naudojamas vatai nuraminti, esant neurologiniams sutrikimams, paralyžiui, poliomielitui, išsėtinei sklerozei, nervų uždegimui, išialgijai, nugaros ir stuburo skausmams, vidurių užkietėjimui, inkstų akmenligei, artritui ar reumatui.
- Nosies valymas (nasya) vaistažolių aliejais gydo nosies ir sinusų ertmes, malšina galvos skausmą, migreną, akių sutrikimus ir ausų skausmą.
- Kraujo leidimas (raktamoksha) pašalina perteklinę pita dosha ir iš esmės yra skirtas kraujo valymui, esant kepenų ir blužnies padidėjimui, odos bėrimams, spuogams ir furunkulams.