Gyvenimo ir ilgaamžiškumo mokslas Ajurveda jau savo atsiradimo pradžioje pateikė kūno valymo ir sveiko judėjimo instrukcijas. Kartu su joga, Ajurvedai giminingu mokslu, ji siūlo žinias ir išmintingą požiūrį, paremtą prieš keturis tūkstančius metų parašytais šventaisiais Vedų raštais, kuriuose žmogus laikomas nedalomu ir tarpusavyje susijusiu fizinio kūno, gyvybinės energijos, proto ir sielos kompleksu.
Sportas Vedų laikais
Iš išsamių indų Ramajanos ir Mahabharatos pasakojimų, kuriuose aprašomi istoriniai įvykiai kelis tūkstantmečius prieš mūsų erą, galime sužinoti, kad žmonės labai pasikliovė fiziniu pasirengimu ir jėga.Jie praktikavo šaudymą iš lanko ir kitas disciplinas, kuriose lavino savo fizinius ir protinius gebėjimus.Fizinė jėga kartu su dvasinėmis savybėmis buvo garbės ir bendro asmenybės spindesio reikalas.
Vėliau Indijoje įsivyravo neveiklumo laikotarpis, kai jogai ir šventieji vyrai (sadhu) nukrypo nuo sielos ir kūno ryšio ir nebekreipė dėmesio į fizinį kūną, kad jis neatitrauktų jų dėmesio nuo vidinio įsiklausymo.
Sportas Vakarų pasaulyje šiandien
Vakarų civilizacijos ištakose visuomenėje sportas labiausiai išsivystė kiek vėliau, senovės Graikijos laikais. Tada atsirado olimpinių žaidynių, maratono bėgimo ir kitų atletinių disciplinų tradicija. Tuo metu buvo suformuluotas ir antikinis supratimas, kad tai, kas gražu, yra ir dorybinga ir atvirkščiai. Tai vadinama "kalokagatija" - fizinio ir psichinio grožio pusiausvyros idealu.
Šiandien sportas tapo natūralia šiuolaikinio gyvenimo būdo dalimi, taip pat svarbiu pasaulinių sporto renginių pagrindu. Be to, kad jis tapo prieinamas kiekvienam asmeniškai, dažnai galime susidurti ir su nukrypimu į labdaros sritį, kai žygiai, bėgimai ar individo pasirodymai pasitarnauja labdaros tikslams arba žmonių ir valstybių draugystei palaikyti. Sportas visada buvo ir tebėra žmonių bendravimo, partnerystės ir bendro entuziazmo priemonė.
Sportas Ajurvedoje
Graikų kalokagatijos palikimas ir ajurvedos tikėjimas, kad tik sveikas ir stiprus kūnas gali suteikti pilną erdvę mūsų vidiniam potencialui pasireikšti, eina koja kojon. Norint gyventi visavertį ir laimingą gyvenimą, būtina rūpintis kūnu ir siela, nes vienas be kito praranda prasmę. Kūno priežiūrai taikomas reguliarus režimas pagal kūno konstituciją (žr. toliau), įskaitant tinkamą mitybą, tinkamą fizinį krūvį ir sveiką miegą.Psichinei sveikatai prižiūrėti naudojami kvėpavimo pratimai ir meditacija.
Mankšta didina kūno ištvermę ir atsparumą ligoms, nes padeda stimuliuoti kraujotaką ir limfinę sistemą.Kraujotaka geriau aprūpina kūno audinius ir organus deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, o limfinė sistema geriau atsikrato nešvarumų ir atliekų per prakaitavimą ir ekskreciją. Visa tai stiprina imuninę sistemą ir ojas, kuri sudaro pagrindinį viso organizmo energijos rezervą ir yra atsakinga už bendrą organizmo gyvybingumą, jėgą ir atsparumą. Be to, tai aktyvi apsauga nuo virusų, bakterijų ir infekcijų. Ją tuo pačiu metu formuoja reguliari meditacija ir vengimas pernelyg stimuliuoti pojūčius.
Reguliari mankšta taip pat gerina psichinę būklę. Ji išvalo protą nuo nereikalingų minčių ir grąžina mus prie natūralaus ir spontaniško savęs pajautimo.
Kaip pasirinkti tinkamą sporto rūšį pagal Ajurvedos konstituciją
Raktas į tinkamus įpročius, įskaitant tinkamą fizinę mankštą, yra žinoti savo došos konstituciją, t. y. koks trijų pagrindinių gyvybinių energijų derinys formuoja mūsų egzistenciją.Vata došai priklauso oro ir eterio elementai, pitta došai - vandens ir ugnies elementai, o kapha došai - vandens ir žemės elementai.Kiekvienas žmogus gimsta turėdamas unikalų šių došų santykį, kuris atspindi individualų genetinį kodą, dalyvaujantį formuojant mūsų psichosomatines savybes.Savo prigimties pažinimas yra pagrindinė ilgalaikės sveikatos ir geros savijautos sąlyga, įskaitant tinkamą mitybos ir sporto pasirinkimą.
Sportas, atitinkantis vyraujančią VATA tipo konstituciją
Vata iš prigimties yra šalta, sausa, energinga, lengva ir permaininga, kuri gali pasireikšti nervų sistemos lygmeniu.Todėl vata tipo žmonėms svarbu saulė, šiluma, ramybė, daug poilsio, masažas, reguliarus atsipalaidavimas ir aromaterapija bei šilta, soti, šiek tiek aštri ir riebi mityba.Vata tipo žmonėms reikia gerų sąlygų, ramybės ir saugumo.Vatos tipo žmonės turėtų vengti protinės įtampos ir darbo iki vėlyvo vakaro, šalčio, žalio maisto ir šaltų gėrimų.Pravartu riboti darbą kompiuteriu, televizoriaus žiūrėjimą ir pervargimą.
Vata žmonėms patinka energingi pratimai, tačiau jie gali lengvai išsekti. Nors tai palengvina jų pernelyg didelį protinį aktyvumą, vis dėlto sutrikdo vata došą. Reguliari lengva mankšta yra geriau nei didelis energijos išmetimas iš karto.Vata žmonių raumenų tonusas paprastai būna žemas, todėl jie turi skirti daug aktyvaus dėmesio raumenų masės auginimui. Dėl sausos vata došos prigimties gerai būtųneperkrauti sąnarių, kurie linkę sirgti artritu. Tinkamos sporto šakos yra joga ir taiči, nes jos suteikia kūnui vidinę pusiausvyrą ir gerą savijautą, taip pat sveikatingumo gimnastika, lengvas bėgimas, važinėjimas dviračiu ir žygiai pėsčiomis.
Ištvermė sportuojant - gana maža
Sporto šakos, atitinkančios vyraujančią PITTA tipo konstituciją
Skirtingai nei vata, pitta konstitucijos žmonės turi daugiau ugnies, kuri juos veikia įvairiomis formomis.Pusiausvyrą padeda palaikyti vėsesnis maistas ir gėrimai, aktyvumo ir poilsio kaitaliojimas bei pakankamas skysčių kiekis.Pitta tipo gyventojai turėtų vengti aštrios saulės ir aukštos temperatūros, rūkymo, narkotikų ir alkoholio, o sportuodami ir veikdami lauke turėtų naudoti aliejus ir kremus odai apsaugoti. Jie taip pat turėtų sumažinti riebaus, sunkaus, sūraus ir aštraus maisto, kuris stiprina ugnies stichiją. Pittai naudinga valgyti mažesnėmis porcijomis kelis kartus per dieną ir nepersivalgyti.
Dėl savo polinkio varžytis, jie mėgsta konkurencingą sportą. Geriausia rinktis kolektyvines sporto šakas, tokias kaip tinklinis, futbolas, ledo ritulys ir t. t., kurios suteiks jiems šio konkurencingumo, tačiau neugdys įgimto egoizmo, nes reikia bendradarbiauti, o ne siekti individualių rezultatų. Antrasis variantas - sportas, kuriame kovojama su pačiu savimi, pavyzdžiui, aktyvūs žygiai, bėgimas, plaukimas ar alpinizmas. Juk plaukimas yra viena tinkamiausių sporto šakų pittai, nes pasižymi vėsinamuoju poveikiu, taip pat žiemos sportas, pavyzdžiui, slidinėjimas. Taip pat galima rekomenduoti jogą arba taiči, nes jos slopina vidinį karštį ir agresiją.
Ištvermė sportuojant - puiki, kol nepradeda perkaisti.
Sportas pagal vyraujančią KAPHA tipo konstituciją
Kapha yra vienintelė doša, kuriai atstovauja žemės elementas, todėl jos esmė yra stipriausia ir kartu sunkiausia. Todėl kapha žmonės turėtų valgyti lengvą, aštrų ir šiltą maistą, ne perdaug miegoti, nepersivalgyti ir mažinti pieno produktų vartojimą-visa tai kapha, o tai sukelia per didelį jos kiekį.
Kapha tipo žmonėms nereikia bijoti intensyvių fizinių pratimų, nes šie pratimai jiems tinka. Šio tipo žmonės dažnai nenori jų daryti, todėl reikalingas paskatinimas. Kadangi žmonės, kurių doša kapha dominuoja, nesiekia didelių pokyčių, jie dažnai pasineria į monotonišką gyvenimo būdą.Reguliari mankšta ir dažna kasdienės veiklos kaita bei įvairovė padeda jiems į gyvenimą įnešti daugiau energijos.Tačiau jei jie įklimpsta į sportą, tuomet jie gali atlaikyti didelį fizinį krūvį.Tinkamos sporto šakos yra, pavyzdžiui, ištvermės bėgimas, irklavimas, jėgos treniruotės ir sunkioji atletika.Tinka taiči ar jogos formos, kurios stimuliuoja ir įkrauna kūną.
Ištvermė sporte - geriausias sunkių apkrovų valdymas
PATARIMAS: iš amalakio ir spirulinos paruoškite originalų ajurvedinį kokteilį gerai savijautai palaikyti
Sportas ir tinkamas kvėpavimas
Kad sportas, kuriuo užsiimame, duotų didžiausią naudą mūsų kūnui ir protui, pagrindinė prielaida - išmokti tinkamai kvėpuoti. Kvėpavimas yra mūsų gyvenimo esmė ir turi daugiau įtakos , nei manome. Kvėpavimas turi įtakos harmoningai racionalios vyriškos ir intuityvios moteriškos energijos sąjungai.Jei galime kurį laiką susikaupti ir sąmoningai kvėpuoti, jis automatiškai įgauna didesnę vertę kūnui ir atneša į kūną gilesnę energiją, vadinamąją praną.
Prana yra pagrindinė gyvybinė energija, atsakinga už kvėpavimo ir kraujotakos sistemų funkcionavimą, kartu su motorinėmis ir jutiminėmis kūno funkcijomis.Ji yra aukštesnės smegenų veiklos, širdies ir kraujagyslių sistemos bei kūno audinių ir atskirų ląstelių aprūpinimo deguonimi varomoji jėga. Tai kosminė energija, suteikianti kūnui dvasinės stiprybės, valios ir gebėjimo susikaupti, kurių mums reikia sportuojant.
PATARIMAS: išbandykite paprastą kvėpavimo pratimą
Atsisėskite ramioje ir tylioje vietoje, užmerkite akis ir sutelkite dėmesį į kvėpavimą.Pradėkite stebėti kiekvieną įkvėpimą ir iškvėpimą. Stenkitės, kad jūsų netrikdytų mintys - kai tik jos jus išblaškys, grįžkite prie kvėpavimo. Po kurio laiko įsivaizduokite, kad kvėpuojate ne tik oru, bet ir kosmine energija. Ji į jus plūsta su kiekvienu įkvėpimu ir užlieja visą kūną kaip skaidri upės tėkmė.Su kiekvienu iškvėpimu ši upė nuplauna visus nešvarumus ir mintis, kurių norite atsikratyti.Viskas išeina kartu su jūsų iškvėpimu. Mankštinkitės kiekvieną rytą po 5 minutes ir bet kuriuo paros metu.
Jei prieš pradėdami sportuoti taip suvoksite savo kvėpavimo egzistavimą, sportuodami geriau suvoksite savo vidinę jėgą, kuri kyla iš ramybės.
Ajurvedinė atgaivinimo terapija, sportas ir fitnesas
Jei jums reikia pagerinti kūno mitybą sporto treniruotėms, rekomenduojame ajurvedinę atgaivinimo terapiją.Ši terapija tinka fizinėms jėgoms atkurti ir raumenų audiniui stiprinti.Raumenų silpnumą ir sumažėjusį organizmo gyvybingumą lemia nepakankamas aprūpinimas baltymais, netaisyklingas dienos mitybos ritmas, fizinis pasyvumas ir fizinės veiklos aplaidumas.Procedūrą sudaro ajurvedinės Kudzu arbatos ir vaistažolių eliksyro Mamsaprash, kuris veikia kaip stimuliuojantis tonikas ir energijos šaltinis, derinys.Jį galima vartoti 1-3 mėnesius kartu su maistinga baltymine dieta ir reguliariais fiziniais pratimais.
If you need to improve your body nutrition for your sports training, we recommend the Ayurvedic revitalisation therapy. This therapy is suitable for regenerating physical strength and strengthening muscle tissue. Muscle weakness and reduced vitality of the body are caused by insufficient supply of proteins, irregular rhythm of daily diet, physical passivity and neglect of physical activities. The treatment consists of a combination of Ayurvedic Kudzu tea and the herbal elixir Mamsaprash, which serves as a stimulating tonic and source of energy. It can be used for 1-3 months together with a nutritious protein diet and regular exercise.