Jūs esate čia

Ghi - ajurvedinis „sveikatos eliksyras“

Ghee - sanskrito terminas, reiškiantis lydytą sviestą. Sanskrito kalboje ghi vadinamas ghrta - žodis, kilęs iš „ghr“, kuris reiškia „spindėti“, gebėjimą sujungti kūną ir protą. Indijoje ghi dažnai siejamas su sinonimu „sveikatos eliksyras“ dėl stipraus poveikio bendram organizmo stiprinimui, smegenų veiklos palaikymui ir gyvenimo pailginimui.

Skirtumas tarp sviesto ir ghi

Ghi susidaro lėtai kaitinant nesūdytą sviestą. Dėl kaitinimo atskiri komponentai, tokie kaip laktozė, cukrus ir pieno baltymai, putų pavidalu pradeda atsiskirti. Po kurio laiko visas vanduo išgaruoja, o cukrus ir laktozė pašalinami rankiniu būdu. Galiausiai lieka tik skaidrus aukso spalvos skystis, gryna esencija - ghi. Nuo klasikinio sviesto jis skiriasi savo sudėtimi - jame yra beveik 100 % riebalų, o įprastame svieste yra tik apie 83 % riebalų ir papildomai vandens, išrūgų arba laktozės. Po šio apdorojimo ghi yra tinkama mitybos alternatyva žmonėms, netoleruojantiems laktozės. Reikėtų paminėti, kad ghi net ir išvalytas išlaiko daugelį vitaminų, (A, E) ir mineralus, pavyzdžiui, kalį, magnį ir geležį. Jame taip pat yra sviesto rūgšties, kuri saugo žarnyno gleivinę, pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, padeda palaikyti insulino kiekį, mažina cholesterolio kiekį, skaido riebalus, skatina raumenų augimą ir veikia kaip stiprus antioksidantas. Omega 3 ir omega 6 riebalų rūgštys veikia kaip nervus ir smegenis tonizuojančios medžiagos. Ghi privalumas ir tas, kad, skirtingai nei sviesto, jo nereikia laikyti šaltai. Dėl to, kad svieste nėra vandens, kuris po kurio laiko sukelia jo gedimą, kambario temperatūroje ghi galima naudoti kelis mėnesius. Jei jį naudojate išoriškai kaip odos priežiūros priemonę (ypač sausai odai), kuo senesnis ghi, tuo geriau.

Ghi ajurvedoje

Iš istorijos žinome, kad dar prieš 5000 metų senovės Indijos aiškiaregiai žinojo apie teigiamą ghi poveikį kūno ir proto sveikatos palaikymui. Ghi nuo seno laikoma viena svarbiausių ir naudingiausių ajurvedos priemonių. Tai vienas sattvinių maisto produktų, garsėjantis savo tyra, harmonizuojančia ir pakylėjančia prigimtimi. Sattvinis maistas skatina fizinę jėgą, aiškų protą, gerą sveikatą ir ilgaamžiškumą. Todėl ghi dažnai yra neatsiejama tradicinių ajurvedos receptų, apsivalymo ir rasajanos terapijų bei indų kultūros praktikų dalis.

Sušruta Samhitoje apie ghi teigiama: „Ghrita yra saldi, švelni, minkšta, šalta, riebi, nekaupia kūne skysčių, gerina maisto judėjimą virškinimo sistemoje, padeda nuo dieglių ir karščiavimo, mažina vata ir pitta, didina kapha, maitina dhatus ir stiprina atjaunėjimą, skatina atmintį ir intelektą, teigiamai veikia odą, balsą, grožį, švelnumą, gyvybingumą, gyvenimo jėgą ir ilgaamžiškumą.“

Ajurvedos medicinoje ghi naudojamas kaip terpė, priemonė arba laidininkas (anupana) tradicinių augalinių preparatų paruošimui, vartojimui ir geresniam jų įsisavinimui. Tokį vaidmenį ghi atlieka net garsiausio ajurvedinio „gyvybės eliksyro“ - Chyawanprash, maistinės žolelių uogienės, sudarytos iš unikalaus žolelių, amalaki ir ghi derinio-, atveju. Indijoje jis sėkmingai ruošiamas ir vartojamas jau 3 000 metų, ir ten galima rasti daug tradicinių gamintojų, kurie kruopščiai saugo savo unikalius receptus ir perduoda juos iš kartos į kartą kaip šeimos turtą. Taip yra ir su „Chyawanprash“, kurį siūlome su savo prekės ženklu. Chyawanprash antioksidacinės savybės naudingos virškinamojo trakto veiklai, optimaliai imuninės sistemos veiklai ir kompleksiniam organizmo audinių gyvybingumui. Rekomenduojame vartoti po 1-2 arbatinius šaukštelius ryte ir vakare, užgeriant šiltu ekologišku pienu, augaliniu pienu arba vandeniu. Ghi yra svarbi daugelio mūsų ajurvedinių vaistažolių eliksyrų, skirtų giluminei regeneracijai pagal septynis kūno audinius, dalis, taip pat valomųjų eliksyrų linijos, atsakingos už kūno takų valymą, dalis. Dėl savo konsistencijos tai gerai tinka organizmo mitybai ir visiškai dera su ajurvedinėmis vaistažolių arbatomis. Kaip veiksmingai jas derinti, galite sužinoti iš mūsų ajurvedinių sveikatos terapijų, mėnesinių rekomendacijų pagal metų laikus ir konkrečias sveikatos problemas.

Ghi paruošimo instrukcijos:

  • Ghihee: Puode storu dugnu lėtai ištirpinkite kokybišką nesūdytą sviestą su kuo didesniu riebalų kiekiu, retkarčiais pamaišydami.
  • Virkite sviestą ant silpnos ugnies apie 20-30 min. kol iš jo išgaruos visas vanduo.
  • Virimo metu paviršiuje susidaro putos iš pieno baltymų, laktozės ir cukraus, kurias nuolat nugraibome šaukštu ir atidedame.
  • Kai ant dugno atsiranda aukso spalvos nuosėdų, puodą nukeliame nuo kaitros, kad sviestas nesudegtų.
  • Nugraibius putas ir išgaravus vandeniui, puode lieka skaidrus aukso spalvos skystis su nuosėdomis ant puodo dugno - gh

Rekomenduojami produktai

CHYAWANPRASH

Sveikata & imunitetas

12,89 €
-+